Zabiegi

Redukujące zmarszczki mimiczne


toksyna botulinowa

Azzalure/Botoks

Leczenie zmarszczek mimicznych

toksyną botulinową

Zmarszczki mimiczne to zagniecenia skóry powstające pod wpływem ruchów mięśni twarzy. Leczeniem przyczynowym dla tego rodzaju zmarszczek jest rozluźnienie mięśni mimicznych i zmniejszenie siły ich skurczu tak, aby skóra nad nimi nie ulegała zagnieceniom. Możemy to osiągnąc dzięki zastosowaniu botoksu (toksyny botulinowej).


Jego główne zastosowanie to medycyna estetyczna, okulistyka, neurologia (leczenie spastyczności mięśni, dystonii szyjnej – bolesny kurcz mięśni szyi), leczenie bólów głowy (migreny, bóle napięciowe), leczenie nadpotliwości pach, stóp i rąk.

Najczęściej stosowane preparaty: Azzalure, Botoks, Bocouture.


Działanie toksyny botulinowej jest stopniowo odwracane przez nasz organizm, dlatego aby utrzymać pożądany efekt konieczne jest ponowne podawanie preparatu.


Zabieg z toksyną botulinową trwa kilka - kilkanaście minut. Jest prawie bezbolesny. Rekonwalescencja jest krótka i mało problematyczna. Kluczowym zaleceniem jest unikanie pochylania głowy przez pierwsze 4 godziny od zabiegu. Efekty działania toksyny widoczne są przez 3-6 miesięcy. Początek działania preparatu następuje na 3-5 dzień po zabiegu, maksymalny efekt rozwija się w ciągu 14 dni od zabiegu.


Botoks jest bardzo precyzyjnym narzędziem - w zależności od siły mięśni mimicznych Pacjenta a także dobranej przez lekarza dawki preparatu możemy osiągnąć efekt delikatnego rozluźnienia mięśni lub całkowicie wyłączyć ich funkcję.

Jest to szczególnie ważna informacja dla Pacjentów, którzy rozważają zabieg z użyciem botoksu ale boją się przerysowanego efektu - przy właściwie dobranej dawce preparatu uzyskujemy ładne, naturalne efekty bez nielubianego (szczególnie medialnie) "efektu maski".


Przed zabiegiem niezbędna jest kwalifikacja lekarska. Preparaty z toksyną botulinową w Centrum Medycyny Estetycznej Dr Luch są podawane wyłącznie przez wyszkolonych lekarzy posiadających duże doświadczenie zabiegowe.


W zależności od miejsca podania preparatu:


- likwiduje "kurze łapki" (zmarszczki wokół oczu)


- likwiduje zmarszczki zdziwienia (zmarszczki poprzeczne/poziome czoła)


- usuwa "lwią zmarszczkę" (pionowe zmarszczki między brwiami)


- podnosi opadnięte kąciki ust


- likwiduje "zmarszczki palacza" (zmarszczki wokół ust )


- likwiduje poziome bruzdy na szyi ("obręcze Wenus")


- likwiduje skórkę pomarańczową na brodzie ("brukowany podbródek")


- podnosi opadające brwi (łagodząc tym samym rysy twarzy i "otwierając oczy")


- usuwa pionowe zmarszczki skórze szyi ("wstęgi szyi")


- koryguje owal twarzy ("kwadratowa żuchwa")


- koryguje "uśmiech dziąsłowy"


- leczy nadpotliwość pach, stóp i rąk


- leczy bruksizm (nadmierną aktywność mięśnia żwacza, często powiązaną ze zgrzytaniem zębami i ścieraniem ich

powierzchni oraz z napięciowymi bólami głowy i stawów skroniowo - żuchwowych)Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z toksyną botulinową:


- choroby płytki nerwowo – mięśniowej (np. myasthenia gravis, zespół Lamberta - Eatona)

- zażywanie niektórych leków: np.: cyklosporyny, aminoglikozydy, D-penicylamina, aminochinolony, leki p/malaryczne

- stany zapalne skóry

- opryszczka (aktywne zmiany)

- ciąża i okres karmienia piersią

Zabiegi Redukujące

zmarszczki mimiczne

Baby botoks

Jest to rodzaj mezoterapii igłowej, w którym jako jedną z substancji czynnych podaje się toksynę botulinową (botoks) w mniejszej dawce niż przy zwyczajowych zabiegach z użyciem botoksu.


Zabieg dobrze się sprawdza u osób, które mają dużo delikatnych zmarszczek na twarzy ("siateczkę zmarszczek" lub  "pogniecioną skórę"). Nie działa bezpośrednio na mięśnie mimiczne więc nie daje efektu maski - wygładza skórę.


Często problem pogniecionej skóry, szczególnie pod oczami, dotyczy osób szczupłych lub takich, które dużo schudły w krótkim czasie. Z zabiegu odniosą korzyści również osoby, które paliły papierosy (tzw. "skóra palacza").


Efekty pozabiegowe:


* po zabiegu skóra jest znacznie lepiej napięta

* nie ma "efektu maski"

* spłycają się znacznie lub zupełnie znikają drobne zmarszczki

* skóra się wygładza


Zabieg trwa około 15-30 minut i może być poprzedzony znieczuleniem skóry twarzy kremem. Rekonwalescencja jest dość krótka.


Zabieg najczęściej przeprowadza się na jedną z partii twarzy - na przykład na okolicę oczu.

Efekty zaczynają być widoczne na 3-5 dzień po zabiegu, pełny efekt uzyskujemy po 14 dniach od zabiegu.


Zalecamy aby po zabiegu baby botoks wykonać kilka zabiegów mezoterapii igłowej aby jeszcze mocniej odżywić skórę i przedłużyć działanie zabiegu. Plan zabiegowy jest zawsze szczegółowo omawiany z Pacjentem na konsultacji lekarskiej.


Przeciwwskazania do wykonania zabiegu


- alergia na składniki preparatu (albuminy ludzkie)

- choroby płytki nerwowo – mięśniowej (np. myasthenia gravis, zespół Lamberta - Eatona)

- zażywanie niektórych leków: np.: cyklosporyny, aminoglikozydy, D-penicylamina,aminochinolony, leków p/malarycznych, leków przeciwzakrzepowych (np. aspiryna), leków przeciwbólowych (również dostępnych bez recepty), niektórych suplementów witaminowych (np. witaminy E)

- stany zapalne skóry

- opryszczka

- ciąża i okres karmienia piersią

Zabiegi Redukujące

zmarszczki mimiczne

Mezoterapia igłowa

Jest to niechirurgiczna technika biorewitalizacji skóry. Podczas zabiegu wprowadza się mieszanki substancji czynnych (witaminy, aminokwasy, kwas hialuronowy i inne) - tzw. mezokoktajle, lub wysokostężony nieusieciowany kwas hialuronowy, dzięki którym stymuluje się wytwarzanie nowych włókien kolagenowych - skóra rozjaśnia się, zwiększa się jej spoistość, staje się jędrna.

Korzystamy z markowych preparatów na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego (Stylage, Hydro, Stylage Hydro Max, Restylane Skinboosters, Amalian) oraz koktajli (np. Cytocare, NCTF).

W technice mezoterapii igłowej podajemy również inne preparaty - osocze bogatopłytkowe i własny tłuszcz (lipotransfer - rewitalizacja).


Mezoterapia igłowa to jeden z najlepszych zabiegów w medycynie estetycznej - efekty pojawiają się najczęściej już na 3-4 dzień po zabiegu.


Zasadą mezoterapii jest mechaniczna stymulacja skóry (poprzez ukłucie igłą lub wprowadzenie kaniulą) oraz dostarczenie niezbędnych dla jej prawidłowego funkcjonowania, a przy tym zdrowego wyglądu substancji odżywczych.

Dzięki ukłuciom cienką igłą lub wprowadzaniu kaniulą stymulujemy wytwarzanie kolagenu i elastyny - białek  odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie i jędrność skóry.


Mezoterapia działa najlepiej wtedy, kiedy jest wykonywana w cyklach (seriach) zabiegowych. Protokół zabiegowy jest zawsze szczegółowo omawiany na konsultacji z lekarzem.

Zwykle poleca się wykonać 4 zabiegi co 2 tygodnie, następnie co kilka miesięcy zabieg przypominający.


Zabieg trwa około 15-30 minut i w zależności od potrzeb może być poprzedzony znieczuleniem skóry twarzy kremem Emla. Czas znieczulania zależy od wrażliwości Pacjenta - średnio 30 minut. Rekonwalescencja jest dość krótka. Preparat jest wprowadzany za pomocą cienkiej igły lub kaniuli.


Zabieg najczęściej przeprowadza się na następujące okolice:

- twarz

- szyja

- dekolt

- dłonie

- wybrane partie ciała


Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:


    - zmiany skórne w miejscu podania preparatu

    - choroby immunologiczne

    - terapia immunosupresyjna

    - ciąża i karmienie piersią

    - nadwrażliwość na składniki preparatu

    - nadwrażliwość na lidokainę lub miejscowe środki znieczulające typu amidowego (przeciwskazanie względne)


Zabieg Tensor Lift

Zabieg mocno nawilżający, szczególnie dla skóry przesuszonej. Ma właściwości napinające, pobudza syntezę kolagenu, dzięki czemu skóra zagęszcza się i jest lepiej napięta.

Polecamy wykonać serię 2-4 zabiegów.

Ilość preparatu użyta do zabiegu to aż 5 ml!

Zabieg można wykonać na twarz lub szyję lub dekolt.